14.11.2017 | 12:03

На сьогоднішній день ситуація в державі склалася не найкращим образом, в країні більша частина сімей знаходиться за межею бідності, а особливо незахищеним верствами є сім’ї з трьома і більше дітьми тобто багатодітні сім’ї

, особливо важливо зауважити, що права й обов’язки багатодітних сімей часто порушуються, а все це стається через низький рівень обізнаності населення про свої права й обов’язки, адже не завжди людина цілком обізнана в ситуації яка сталася в її житті на даний момент.  Отож, розглянемо питання – відповіді.

На які пільги мають право багатодітні сім’ї?

Багатодітні сім’ї мають право на такі пільги в Україні:

·                     Отримання житлоплощі в першу чергу (якщо у сім’ї троє і більше дітей).

·                     Знижка, в розмірі 50% на експлуатацію нерухомості (згідно з нормами чинного закону) і комунальних виплат (електроенергія, газопостачання, водопостачання та ін.) При цьому пільги на використання комунальних послуг повинні бути надані, незалежно від виду житлоплощі і форми власності на нього.

·                     Установка міського телефону без черги і пільгові тарифи на його обслуговування.

·                     Додаткова оплачувана відпустка для одного з батьків (при певних обставинах відпустка може досягати терміну до сімнадцяти днів).

·                     Пільги на отримання твердих сортів палива (з даного питання члени сім’ї повинні звернутися в управління праці та соціального захисту населення відповідно до місця своєї реєстрації);

·                     Мати п’ятьох і більше дітей, яких вона виховувала до шести років, може претендувати на статус матері-героїні, а також право претендувати на пенсійні виплати за заслугу перед державою.

·                     Пільги на податки (за місцем роботи багатодітних батьків надається право на зниження вирахування податкової суми із зарплати в розмірі суми соціальної пільги в 200% за кожну дитину).

Якими правами володіє дитина з багатодітної сім’ї?

·                     отримання безкоштовних лікарських препаратів;

·                     обслуговування позачергово в лікувальному закладі профілактичного типу – поліклініках, лікарнях, аптечних пунктах, проходження диспансеризації із залученням всіх необхідних фахівців;

·                     право на безкоштовний проїзд в будь-якому виді міського громадського транспорту, маршрутному таксі, автобусах, а також в поїздах і водних типах транспортних засобів, незалежно від маршруту і відстані;

·                     безоплатні оздоровчі процедури і відпочинок в таборах і санаторіях (Закон України «Про відпочинок та оздоровлення дітей»);

·                     звільнення від оплати за освіту у вищому навчальному закладі (за умови, що це перша вища освіта).

Де і яким чином отримати пільги багатодітним сім’ям в Україні?

Всі пільги, багатодітним сім’ям в Україні повинні виплачуватися за державний або за регіональний рахунок. Але, перш ніж скористатися своїми правами, багатодітна мама або тато повинні будуть пройти дуже непростий і довгий шлях – відвідати не одну інстанцію і зібрати великий пакет документів.

На жаль, без цього не обійтися. Справа в тому, що багатодітна сім’я повинна бути вписана до Єдиного Державного автоматизованого реєстру осіб.

Щоб потрапити в цей реєстр, потрібно подати в орган по управлінню праці відповідно до місця проживання наступний перелік документації:

·                     Документ, який свідчить про кількість проживаючих домочадців;

·                     Свідоцтва про народження дітей;

·                     Книжки розрахунку з ЖКГ;

·                     ІПН кожного з батьків;

·                     Паспортні документи матері і батька.

В першу чергу, потрібно отримати документ, що засвідчує статус багатодітної сім’ї. Для цього пишеться заява в відділення соціального захисту за місцем проживання. Основним фактором, який враховується при присвоєнні статусу багатодітної сім’ї, є середній номінальний грошовий дохід, в якому не враховані податкові відрахування на кожного члена сім’ї.

Для того щоб отримати пільгову категорію, дохід не повинен бути вище мінімального прожиткового мінімуму. Після цього сім’ї буде видана довідка про надання їй пільгової категорії.

Говорячи про процедуру пільгового надання на комунальні послуги, то багатодітній матері або батьку, щоб отримати їх, слід подати в службу комунального господарства необхідну заявку, до якої необхідно додати документ, що засвідчує багатодітність сім’ї і видану відділенням соціального захисту документ, який свідчить про право на надання пільг.