11.01.2019 | 13:25

Унікальний шанс покращити життя на краще отримали малозабезпечені та вимушено переміщені особи, що проживають  на Харківщині. В рамках  проекту «Рука допомоги» люди, які отримують державну соціальну допомогу як малозабезпечені сім’ї  та внутрішньо переміщені особи залучались до працевлаштування, участі в громадських роботах та отримання  допомоги для організації власного бізнесу. Харківськийрегіон став одним із трьох пілотних, відібраних для впровадження нової програми. Спеціалісти служби зайнятості успішно пройшли шлях першими, завдяки напрацюванням у цьому напрямку.

Всім бажаючим відкрити власну справу  надавалась методична допомога від фахівців служби зайнятості у  написанні бізнес-планів. Кожному кандидату надавались консультації через консалтингові центри державної служби зайнятості, в тому числі із залученням представників фіскальної служби, управління Держпраці, пенсійного фонду.  Після того, як  учасник захистив власний  бізнес-проект перед членами експертної Комісії, укладалися договори назакупівлю необхідного  обладнання та матеріалів на суму понад  70 тис. грн. За умовами проекту, власник повинен повернути не всю суму, а тільки різницю між отриманою допомогою та сумою сплачених упродовж трьох років податків.

Крім цього, до пілотного проекту «Рука допомоги» долучились і суб’єкти господарювання (юридичні та фізичні особи), які, за направленням служби зайнятості повинніпрацевлаштувати переселенців, учасників АТО або малозабезпечених, строком не менше ніж на 2 роки.Безвідсоткова фінансова допомога на придбання обладнання та матеріалів для створення нових робочих місць надавалась  у розмірі до 40 прожиткових мінімумів.

Ті люди, які вжеотримали кредитиі не просто започаткували власну справу, а залучили до роботи найманих працівників, не повертають безвідсоткову суму наданої допомоги для створення нових робочих місць, закупівлі обладнання та матеріалів.

Багато успішних ідей для організації бізнесу  представили учасники проекту з різних куточків Харківської області. Підприємці запропонували розпочати виробництво вугільних паливних брикетів, надання послуг з клінінгу,  відкрили It-курси для дітей шкільного віку, студію краси, провести енергетичний аудит підприємств та житлових приміщень,відкритисервіс доставки їжі, пункт прокату фотографічного обладнання тощо.

Лише кілька  яскравих прикладів: промислове виробництво з вирощування зелені та пророщених зерен. Учасники проекту «Рука допомоги» дві сестри, вимушені переселенки з міста Горлівка захистили бізнес-план. Для того, щоб розпочатироботу в цьому напрямку, їм необхідна була конструкція площею 300 м². Вона обійшлась у 150 тис. грн. Тепер, вирощений популярний «суперфуд» постачають у  ресторани  Харкова. У  найближчих планах -  вихід до мережі супермаркетів.

Ще один приклад вдалого бізнес-плану.Чоловік та дружина - малозабезпечена родина з Шевченківського району вирішили стати  підприємцями. Отримавши фінансову допомогу, започаткували власну справу.  І тепер успішно займаються розведенням бджілі  реалізацією меду та бджолиної продукції.  Більше того, вони допомогли своєму односельцю стати підприємцем у такому ж напрямку діяльності, надавши йому необхідне в бджільництві обладнання для впровадження підприємництва.

До проекту долучилась і прогресивна молодь, яка все частіше обирає цифрові технологіїнапрямком своєї діяльності. Вдалим прикладом можна зазначити стартап зі створення digitalагентства, діяльність якого передбачає комп’ютерне програмування, оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах.

Успішно реалізували  бізнес–проекти підприємці-початківці, які відкрили бізнес у знайомій для них сфері. Продавці з досвідом роботи  відкрили магазини, перукарі – салони краси.

Наприклад, прибутковим став бізнес-проект із виробництва і реалізації меблів. Підприємниця, вимушено переміщена особа, отримала допомогу на закупівлю обладнання та матеріалів для збірки меблів та на обладнання офісу у розмірі 42 тис. грн.Багаторічний досвід роботи в бухгалтерії, знання меблевої  галузі та вміння працювати з документами дозволили їй скористатися державною системою відкритих тендерів ProZorro. Вона швидко знайшла покупців , які забезпечили великізамовленнята стрімкорозвинула власну справу.За півроку, згідно податкової декларації, підприємство отримало прибуток  3,5 млн. грн, а сума сплачених податків  - 175 тис. грн. Таким чином, учасниця пілотного проекту «Рука допомоги» виконала зобов’язання перед державою і успішно продовжила  підприємницьку діяльність.

До Харківської обласної служби зайнятості  долучились понад 2 тис. непрацюючих громадян. Завдяки проекту: понад 900 осіб повернулися на ринок праці та були працевлаштовані, 350 осіб взяли участь у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру, 79 осіб отримали фінансову допомогу на розвиток власної справи.  Розширили власний бізнес 40 суб’єктів господарювання, у зв’язку з чим були створені нові робочі місця та працевлаштовані більше 100 осіб.

За висновками експертів, проект «Рука допомоги» успішно виконав основне завдання - всі учасники , які розпочали підприємницьку діяльність, продовжують працювати, платити податки і виконувати свої зобов'язання в рамках проекту. Представники малого бізнесу створили нові робочі місця  для соціально вразливих категорій населення. Надання підприємствам безвідсоткової допомоги дозволило розвивати  бізнес  в невеликих населених пунктах Харківської області. Всього на заснування  бізнесу та реалізацію різноманітних ідей  Харківським обласним центром зайнятості здійснено виплати допомоги на придбання обладнання та матеріалів на загальну суму понад  7 млн. грн.