14.03.2019 | 11:25

Відповідно до Житлового кодексу, кожен власник нерухомості зобов’язаний своєчасно вносити плату за житло і комунальні послуги. Причому виникає цей обов’язок відразу після реєстрації права власності на житлове приміщення. Більш того, не має значення чи проживає власник квартири (будинку) там реально чи ні. Якщо ви господар житла — зобов’язані за нього заплатити.Квитанції на оплату «комуналки» приходять щомісяця, але через постійне зростання тарифів на електроенергіюводугаз і опалення платити стає все складніше.

Таким чином, одночасно зі збільшенням сум у платіжках зростає і розмір заборгованості за комунальні послуги.

Юридичний портал України розібрався в наслідках, які загрожують власникові помешкання, якщо він несвоєчасно сплачує за рахунками і дав поради, як провести реструктуризацію боргу за ком. послуги та отримати розстрочку на сплату тепла, газовідведення, світла і водопостачання.

Чим загрожує несплата комунальних платежів?

Якщо споживач має заборгованість за житлово-комунальні послуги і відмовляється платити її в добровільному порядку або укласти договір реструктуризації, то така заборгованість стягується в судовому порядку. При цьому судовий процес проходить в «спрощеному» порядку (ст. 95 Цивільного процесуального кодексу) шляхом видачі судового наказу, без виклику боржника.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України, кредитор має право вимагати сплату заборгованості з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від суми боргу.

Невиконання боржником вимог судового наказу може призвести до арешту рухомого та нерухомого майна з подальшою їх реалізацією (ст. 56 Закону України «Про виконавче провадження») або при наявності умислу боржника — до відкриття кримінального провадження за статтею 382 Кримінального кодексу України — «невиконання судового рішення».

Чи можна зменшити суму заборгованості?

Українське законодавство передбачає право боржника на захист своїх прав і інтересів, зокрема, у нього є можливість знизити розмір плати за комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, а також зниження їх якості (п. 5 ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»).

При виникненні спору з постачальником послуги, зменшити суму боргу можна через суд, підтвердивши свої заперечення доказами, які будуть свідчити про безпідставність стягнення заборгованості. Підтвердженням ненадання або неналежного надання ЖКП є:

• акт-претензія, підписаний представником виконавця. У разі неявки посадової особи компанії або її відмови підписати акт, претензія вважається належним чином оформленою, якщо її підпише не менше двох сусідів
  • копія скарг, відправлених підприємству
  • письмова відповідь постачальника ЖКП
  • квитанції про оплату комуналки

Як позбутися боргу за комуналку без суду?

Боржник може врегулювати питання заборгованості на будь-якому етапі. Якщо справа на боржника вже розглядається в суді, то боржник на будь-якій стадії судового процесу, відповідно до статті 175 ЦПК, за домовленістю з кредитором може укласти мирову угоду.

Якщо ж на боржника не було подано в суд, він може скористатися правом на реструктуризацію заборгованості відповідно до Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію».

Реструктуризація (розстрочка) заборгованості — добровільні виплати боргів за ЖКП (за утримання житла та комунальних послуг: водо-, тепло-, газопостачання, послуги водовідведення, електроенергію, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), рівномірно розподілені на певний строк. Порядок ліквідації заборгованості за житлово-комунальні послуги та квартплату регулюється Законом № 554-IV.

Як оформити розстрочку на комунальні платежі?

Для того, щоб оплачувати ЖКГ-рахунки в розстрочку, необхідно укласти з підприємствами — надавачами житлово-комунальних послуг договір про реструктуризацію, згідно з якими буде проводитися щомісячне рівномірне погашення заборгованості та своєчасна сплата поточних платежів за комуналку.

Який розмір комунальних платежів при розстрочці?

Загальна сума платежів, що вносяться громадянами на оплату поточних рахунків і платежів з погашення реструктуризованої заборгованості не повинна перевищувати 25% сукупного доходу всіх членів сім’ї, а для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги — 20%.

На який строк оформляється комунальна розстрочка?

Заборгованість за ЖКП реструктуризується на термін до 60 місяців в залежності від суми боргу та рівня доходів громадян на дату оформлення розстрочки. Якщо сімейного бюджету не вистачає на повне погашення цієї заборгованості, термін дії договору може продовжується до повного її погашення. Крім того, після підписання договору про реструктуризацію є можливість оформити субсидію на житлово-комунальні послуги.

Для отримання додаткових роз’яснень з цього або з інших правових питань ви можете звернутись за отриманням безоплатної правової допомоги до відділу  «Кегичівське бюро правової допомоги» Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: смт. Кегичівка, вул. Волошина, 29. Телефон для довідок: (05755) 3-11-84. Режим роботи: пн-пт з 08:00 до 17:00.