08.02.2021 | 8:00

Мовний закон в Україні

Усі заклади обслуговування зобов’язані надавати послуги та інформацію державною мовою.Такінорми містяться в 30-й статті закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, який ухвалили ще у 2019 році. Норми мовного закону набувають чинності поступово, і деякі з них почнуть діяти не відразу.

Відтепер підприємства та організації всіх форм власності, також інтернет-магазини, повинні обслуговувати споживачів та надавати інформацію про товари й послуги виключно державною мовою. Але хочемо роз’яснити, що інформація на сайті або будь-де може дублюватися й іншими мовами, а на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися будь-якою іншою мовою, мовою б зручною для обох сторін.

Українська мова вже є обов’язковою у роботі держчиновників, освітян, медиків, правоохоронців, військовослужбовців, суддів, адвокатів і нотаріусів. Виключно українською повинна бути мова реклами, спортивних заходів, афіш, вивісок, дорожніх знаків, у написах і повідомленнях у транспорті. Із вересня 2020 року українська стала обов’язковою також у всіх середніх державних школах. Відповідна норма також міститься і в законах про освіту, згідно з якими уже майже 200 російськомовних шкіл по Україні перейшли на українську мову навчання.

Уже з липня 2021 року відбудеться перехід на державну мову усіх культурних і розважальних заходів, художніх виставок, туристичного обслуговування. Української має стати більше у книговиданні та розповсюдженні книжок – не менше ніж 50 відсотків асортименту.

З 2024-го ці норми поширюватимуться на регіональні ЗМІ, а також збільшаться мовні квоти на телебаченні і радіо.

За порушення встановлених статтею 30 Закону вимог щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів, передбачені штрафні санкції (ст. 57 Закону).

За більш детальними роз’ясненнями необхідно звертатись до відділу «Кегичівське бюро правової допомоги» за адресою: 64003, Харківська область, смт.Кегичівка, вул.Волошина, 29 або за телефоном (05755) 3-11-84.

Пільгове зубопротезування учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, у відповідності до ст.ст. 12, 13, 14, 15, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» мають право на першочергове безоплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів). При цьому, фінансування витрат згідно зі статтею 17 вказаного Закону здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Із 1 липня 2015 року в Україні набрав чинності Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4.06.2015 №389. Згідно Порядку №389 право на пільгове зубне протезування мають, зокрема, учасники АТО, які отримали червоне та синє посвідчення. За медичними показаннями зубні, зубощелепні та лицьові протези виготовляються безкоштовно (за винятком протезування із дорогоцінних металів, кераміки, металокераміки, цільнолитих, металопластмаси, нітрит-титанового покриття, бюгельного протезування, імплантатів (лист-роз’яснення МОЗ України від 29 вересня 2004 року № 3.17-77).

Учасники війни користуються цими пільгами лише за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу. Згідно з абз. 1 п.п. 169.4.1 Податкового кодексу України, податкова соціальна пільга (далі ПСП) застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. На 1 січня 2021 року встановлено місячний прожитковий мінімум для працездатної особи 2270,0 грн., отже граничний дохід, який дає право на застосування ПСП, становить 3180,0 грн (2270,0 х 1,4), а податкова соціальна пільга у 2021 році дорівнює 1135,0 грн (2270,0 х 50%).

Для того, щоб скористатися пільговим зубопротезуванням, учасникам АТО слід звернутися до державного або комунального закладу охорони здоров’я, як правило за місцем проживання, та пред’явити посвідчення УБД. Надання пільги без наявності посвідчення можливе за умови наявності належних ресурсів у лікарському закладі, зокрема за програмами забезпечення лікування учасників АТО, які фінансуються місцевими бюджетами і порядок реалізації яких передбачає надання медичної допомоги за довідками про участь в АТО. Можливе фінансування і з інших джерел.

Якщо учасник бойових дій продовжує військову службу, він може забезпечуватися безоплатним зубопротезуванням у військово-медичних закладах Збройних Сил України (Наказ Міністерства оборони України від 18 серпня 2015 року № 414 «Про затвердження Інструкції про порядок надання стоматологічної допомоги в закладах охорони здоров’я та медичних підрозділах Збройних Сил України»).

Згідно з п. 22 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції місцевих рад належить вирішення відповідно до закону питань затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.